Kanada Asgari Ücret 2024 – Kanada Yaşam Maliyeti

Ülkelerin ekonomik refah düzeylerine göre asgari ücret oranları da değişebiliyor. 2024 yılında Kanada’da asgari ücretin ne kadar olduğu merak ediliyor.

Kanada asgari ücret, yasalar tarafından belirlenmiştir. Bu miktar çalışanlara saatlik olarak ödenen en düşük ücrettir. Kanada’nın eyaletlerini de göz önünde bulundurduğumuzda, Kanada’nın 2024 asgari ücreti 2.400-2.800 dolar arasında değişebiliyor.

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Kanada’da maaşlar her eyalette farklı olabiliyor. Ülkede toplamda 10 farklı eyalet yer almaktadır. Maaşlar Türkiye’deki gibi aylık olarak değil saatlik olarak belirlenir. Ülkede resmi çalışma saatinin 37 ile 40 saat arasında değişmektedir. Bazı eyaletlerde haftalık çalışma süreleri 44-48 saatleri bulabiliyor.

Kanada’da ortalama asgari ücret ise 2.400 – 2.800 Kanada doları arasında değişiyor. Gelişmiş şehirlerde asgari ücretle geçinmek son derece zordur. Özellikle ev kiralarının yüksek olması asgari ücretle geçinmeyi zor hale getiriyor.

Kanada’da Asgari Ücretle Çalışan Oranı Ne Kadardır?

Asgari ücret kişileri yaşamlarını en azından asgari seviyede de sürdürmelerini sağlar. Kanada genel olarak çalışma gücüne ihtiyaç duyan ülkeler arasındadır. Çalışan sayısının azlığı sebebiyle diğer yabancı ülkelerde de fazlasıyla göç alabiliyor. Kanada’nın kendi vatandaşları ve diğer ülkelerden gelen çalışanların büyük bir bölümü kendi mesleklerini yapıyor. Bu yüzden Kanada’da geçimini asgari ücretle sağlayan kesim son derece düşüktür. Kanada vatandaşı olan nüfusun yalnızca %7’si geçimini asgari ücretle çalışmaktadır.

Kanada’da İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Ülkedeki işsizlik oranı son derece düşüktür. Kanada kendi iradesi dışında işsiz kalanlara yardım etmek amacıyla azami 10 ay işsizlik sigortası veriyor. Bu kapsamda işsizlik maaşı olarak işsiz kalan vatandaşlara yaklaşık 2.000 Kanada doları ödeniyor.

Kanada Yaşam Maliyeti

Kanada’da yaşam pahalılığı Toronto, Montreal, Vancouver gibi şehirlerde farklılık gösterebiliyor. Kanada’da yaşam maliyeti, ortalama yıllık 12.000 Kanada Doları civarındadır. Ülkede genel olarak fiyatlar şu şekildedir;

 • Süt (1 Litre) 2,49 Kanada doları
 • Yöresel Peynir 12,63 Kanada doları
 • Tavuk 13,19 Kanada doları
 • Et 15,22 Kanada doları
 • Ekmek 2,90 Kanada doları
 • Pirinç 3,71 Kanada doları
 • Yumurta 3,47 Kanada doları
 • Portakal 4 Kanada doları
 • Domates 4,26 Kanada doları
 • Elma 4,15 Kanada doları
 • Muz 1,73 Kanada doları
 • Patates 2,90 Kanada doları
 • Soğan 2,66 Kanada doları

Kanada dünyada en çok merak edilen ülkelerden bir tanesidir. Kanada’da yaşamayı düşünenler yaşam maliyeti hakkında doğru bilgilere sahip olmak ister. Ülkedeki en yüksek yaşam maliyetine sahip Kanada şehirleri arasında Toronto ve Vancouver geliyor.

Toronto Şehrinde Yaşam Maliyeti

Toronto en pahalı şehirlerden bir tanesidir. Kanada’nın çeşitliliği ile ilk sırada olan Toronto şehri, dünyanın dört bir yanından insanlara ev sahipliği yapıypr. Dünyanın en kültürlü şehirlerinden biri olan Toronto’da Çin mahallesi, Koreatown ve küçük İtalya’ya da ev sahipliği yapar.

Vancouver Şehrinde Yaşam Maliyeti

Vancouver Kanada’nın en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Orada eğitim alan öğrenciler hem şehir hayatından hem de doğadan en iyi şekilde yararlanır. Vancouver, özellikle Kanada’ya yeni gelenler için en önemli destinasyonlardan biridir. Vancouver’da yaşam alışkanlıklarınıza bağlı olarak asgari geçim için aylık 300 – 800 Kanada Doları arasında değişen ücretler ödersiniz.

Montreal Şehrinde Yaşam Maliyeti

Montreal, Kanada’nın kültür ve sanat merkezidir. Montreal festivalleri ve Japon ve İtalyan kültürünü kutlamak için yıl içerisinde zengin etkinlikleri ile bilinir. Montreal şehrinde yaşamanın maliyeti, Toronto ve Vancouver şehirlerine göre daha uygundur. Montreal şehrinde aylık ortalama 1.500 Kanada Doları harcama yapmanız yeterlidir. Kanada’da yaşam koşulları ve masrafları yaşanacak bölgeye göre değişir. Kanada asgari ücret 2024 ve masrafları için sizlere detaylı bir açıklamada bulunduk.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş