Doktora Programları

Doktora Programları

Doktora Programı Eğitimine Nasıl Başlarım?

Doktora Programı; Kişilerin uzmanlaşmak istediği alana yönelik öğretim gördüğü, çalışmalar yaptığı süreçtir. Bir lisans veya yüksek lisans programını bitirdikten sonra o bilim dalında sınav ve bilimsel bir eserle erişilen bir derecedir. Doktora öğretimi, lisansın ardından yapıldığı takdirde en az 6 yarı yıldır. Yüksek lisansın ardından yapıldığı taktirde en az 4 yarıyıl süresini kapsar.

Doktora Programı Amacı?

Doktora programlarının amacı, kişiye bağımsız araştırma yapma, bilimsel olayları geniş ve derin bir bakış açısı ile irdeleyerek yorum yapma ve yeni sentezlere ulaşmak için gerekli adımları belirleme yeteneği kazandırmaktır.

Doktora Eğitim Kredisi

Doktora programı eğitimi toplam 21 krediden az olmamak şartıyla en az 7 adet ders, yeterlik sınavı, tez önerisi ve tez çalışmasından oluşur. Lisans derecesi ile kabul edilmiş öğrenciler için de en az 42 kredilik 14 adet ders, yeterlik sınavı, tez önerisi ve tez çalışmasından oluşur. Buna göre doktora programını tamamlama süresi yüksek lisans mezunları için 8 yarıyıl, lisans mezunları için 10 yarıyıl olarak belirlenmiştir.

Doktora Şartları Nelerdir?

YÖK’ün belirlemiş olduğu başlıca doktora şartları şunlardır;

Bir lisans veya tezli yüksek lisans diplomasına sahip olmak. Lisans derecesiyle bütünleşik doktora programlarına başvuru yapılabilir. (Tıp, Diş Hekimliği ve veterinerlik için hazırlık sınıfları hariç en az on yarıyıl süreli Tıp, Diş Hekimliği ve Veteriner Fakülteleri diplomasına; Eczacılık ve Fen Fakültesi alanı için Eczacılık ve Fen Fakültesi lisans veya yüksek lisans derecesine veya Sağlık Bakanlığınca düzenlenen esaslara göre bir laboratuvar dalında kazanılan uzmanlık yetkisine sahip olmak.

ALES’ten başvurulacak programın puan türünde en az 55 almış olmak (Lisans diplomasıyla başvuranların en az 80 puan almış olması gerekmektedir.)

Doktora Yapmak

Lisans derecesiyle doktora programlarına (bütünleşik doktora programı) başvuranlar için lisans mezuniyet not ortalamalarının 4 üzerinden en az 3 veya muadili bir puana sahip olması (Yüksek lisans derecesiyle doktoraya başvuranların ALES&Yüksek Lisans not ortalaması ve mülakat sonuçları birlikte değerlendirilecektir.)

YDS sınavından en az 55 puan almak (TOEFL/IELTS sınavlarının, YDS karşılığı hesaplanmaktadır.)

Bunlar YÖK tarafından belirlenmiş olan başvuru koşullarıdır.  Ancak YÖK üniversitelerin ve dolayısıyla enstitülerin doktora başvurusu için gerekli koşullara ALES ve ÜDS sonuçları dışında ek koşullar talep edilebilmesini uygun görmektedir. ,

Yani üniversiteler sadece ALES ve yabancı dil yeterlilik sonuçlarına göre kabul edebileceği gibi Referans Mektupları adayın neden doktora yapmak istediğini belirten kompozisyon, lisans ve/veya yüksek lisans diploma derecesi, mülakat, niyet mektubu vb. başvuru kriterleri de talep edebilir.

Doktora başvuru şartlarının değişkenlik göstermesi bakımından, adayların doktora başvuru şartlarını başvuru yapacakları ilgili enstitüden öğrenmeleri tavsiye edilmektedir. Doktora başvuru şartlarının farklılık gösterdiğine dair bir örnek olarak Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlar doktora başvuru şartlarında genellikle ALES puanını aramamaktadır. Fakat, ilgili üniversite senatosunun bu konuda bir kararı olması durumunda Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Konservatuvar başvurularında da ALES şartı aranabilmektedir.

Doktora Ücretleri

Doktora ücretleri özel eğitim kurumlarında alan seçimine göre farklılık göstermektedir. Ücret bilgilerine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Üniversite AdıProgram AdıTezli/Tezsiz
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİACİL TIP HEMŞİRELİĞİ (DR) /Tezli
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİADLİ BİLİMLER (DR) /Tezli
GAZİ ÜNİVERSİTESİADLİ BİLİŞİM (DR) /Tezli
 ADLİ BİYOLOJİ (DR) /Tezli
 ADLİ KİMYA VE ADLİ TOKSİKOLOJİ (DR) /Tezli
 ADLİ PSİKOLOJİ (DR) /Tezli
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİADOLESAN SAĞLIĞI (DR) /Tezli
BEZM-İ ÂLEM VAKIF ÜNİVERSİTESİAFET TIBBI (DİSİPLİNLERARASI) / AFET TIBBI (DR) (DİSİPLİNLERARASI)Tezli
GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİAFET YÖNETİMİ (DR) /Tezli
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİAFET YÖNETİMİ (DR) /Tezli
MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİAĞAÇ İŞLERİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ (DR) /Tezli
GAZİ ÜNİVERSİTESİAĞAÇ İŞLERİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ (DR) /Tezli
 AĞIZ DİŞ ÇENE CERRAHİSİ (DR) (İZMİR KATİP ÇELEBİ ORTAK) /Tezli
MARMARA ÜNİVERSİTESİAĞIZ-DİŞ-ÇENE HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ (DR) /Tezli
MARMARA ÜNİVERSİTESİAĞIZ-DİŞ-ÇENE RADYOLOJİSİ (DR) /Tezli
İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİAĞIZ, DİŞ ÇENE CERRAHİSİ (DR) (EGE ORTAK) /Tezli
GAZİ ÜNİVERSİTESİAĞIZ, DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ (DR) /Tezli
 AĞIZ, DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ (DR) /Tezli
BEZM-İ ÂLEM VAKIF ÜNİVERSİTESİAĞIZ, DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ (DR) /Tezli
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİAĞIZ, DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ (DR) /Tezli

Gizli Hazineleri Keşfedin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş
Portobet Giriş