Numaradan İsim Sorgulama – Numara Öğrenme

Numaradan isim sorgulamaları ücretli ve ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Numara sorgulama tüm detaylarıyla 2020 güncel yöntemleri eklenerek anlatıldı.

 • Ücretli yöntemler: 11880 hattı, Türk Telekom Sorgulama Servisi, Avea Servisi, Vodafone Servisi ve Turkcell Servisi’dir.
 • Ücretsiz yöntemler: Whatsapp, Google, Facebook ve CIA benzeri mobil uygulamalar ve diğer ücretsiz uygulamalardır.

 

WHATSAPP NUMARADAN İSİM BULMA

Whatsapp uygulamasını kullanarak numaradan isim ararken yalnızca cep numaralarını sorgulayabilirsiniz. Bu yöntemin doğru sonuç vermesi için arattığınız numarayı kullanan kişi de akıllı telefon kullanmalı ve telefonunda Whatsapp uygulamasının kurulu olması gerekir.

Whatsapp ile numara sorgularken sırayla şu adımları uygulayın;

 • Öncelikle gelen aramayı herhangi bir isimle telefonunuza kaydedin.
 • Whatsapp’ı açın.
 • İsim listesinden kaydettiğiniz ismi bulun.
 • Kişinin profil bilgilerini inceleyin.
 • Eğer kullanıcıya ait bir profil resmi var o kişinin kimliğini öğrenmeniz mümkündür.

GOOGLE İLE TELEFON NUMARASI SORGULAMA

 

Genellikle kombi bakım servisleri, klima satıcıları, oteller ya da çeşitli firmaların müşteri hizmetleri numaranıza ulaşıp sizi arayabilirler. Bu tip numaraları öğrenmek için Google arama motorunu kullanabilirsiniz. Yalnız Google’da arama yaparken kişilere değil kurumsal numaralara ulaşabilirsiniz.

Arama yaptığınızda ilgili kurumun ne kadar güvenilir olup olmadığını da kolayca öğrenebilirsiniz. Arama sayfanızda numaranın ait olduğu kurumun bir web sitesi yoksa ya da firma hakkında çok fazla olumsuz yorum yapılmışsa bu numarayı engellemek ve bir daha sizi aramamasını sağlamak en doğru karar olacaktır.

FACEBOOK NUMARADAN İSİM BULMA

Eskiden Facebook’ta hesap açmak için telefon numarası vermek zorunlu değildi. Ancak kullanıcı sayısının artması ve çeşitli suçların yaygınlaşması nedeniyle Facebook yönetimi kimlik doğrulama seçeneklerine telefon numarası ekleme zorunluluğunu getirdi. Eğer bir Facebook hesabı açmak istiyorsanız mutlaka devamlı kullandığınız bir numarayı vermeniz gerekir. Telefon numarası vermemeniz halinde hesap açmanız mümkün değildir.

Facebook uygulamasını kullanarak numaradan isim ararken aradığınız kişi numarasını gizlemediyse o kişiye kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak sizi arayan kişi, Facebook profilinde telefon bilgisini gizlemişse bunu öğrenmeniz mümkün değildir.

Facebook’ta kayıtlı telefon numarası bulmak için şunları yapmanız gerekir;

 • Facebook hesabınızı açın.
 • Arama kısmına size çağrı bırakan numarayı yazın.
 • Enter tuşuna ya da büyüteç simgesine tıklayın.
 • Eğer size çağrı bırakan kişi numarasını herkese açık olarak işaretlediyse o kişinin profiline ulaşabilirsiniz, ancak iletişim bilgileri gizli ise “aradığınız numarayı bulamadık” şeklinde bir uyarı ile karşılaşırsınız.

MOBİL UYGULAMALARLA NUMARA BULMA

Android ya da iOS işletim sistemli telefonunuzdan bazı uygulamalar yardımıyla numara sorgulaması yapabilirsiniz.

 • Android telefonlarda CIA uygulaması ile rehberinizde kayıtlı olmayan ve sizi arayan numaraların kime ait olduğunu öğrenebiliyordunuz. Ancak yapılan son güncellemelerle birlikte uygulama yalnızca rehberinizdeki kişileri bulabiliyor. CIA yazılımını indirmek için play.google.com/com.cia-numara-sorgulama-arayan-kim bağlantısına tıklayabilirsiniz.
 • IOS telefonlarda ise Turkcell’in bir hizmeti olan UpCall uygulamasını kullanabilirsiniz. UpCall uygulamasını yüklediğinizde, telefon defterinize kaydetmediğiniz biri sizi aradığında ismiyle birlikte görünür. Uygulamanın en güzel özelliği programı indirdikten sonra telefon rehberinizi programa aktarmak zorunda olmamaktır. Bu sayede hem hızlı hem de güvenli bir şekilde sizi arayanların kimliğini öğrenebilirsiniz.

Yukarıda saymış olduğumuz tüm yöntemler ücretsizdir. Bu yöntemleri kullanarak sizi arayanların kimliğine ulaşabilirsiniz. Ücretli yöntemler ise şunlardır;

118 80 NUMARADAN İSİM ÖĞRENME

Cep telefonu ya da sabit hatlardan gelen aramaları 118 80 servisiyle öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken 118 80 servisini başına başka hiçbir numarayı koymadan aramaktır. 118 80’i arayarak yaptığınız sorgulamalarda Turkcell, Turk Telekom, Vodafone, Superonline ya da Millenicom abonelerinin numaralarına ulaşabilirsiniz.

118 80 ile numara öğrenme hizmeti tüm hatlarda dakika başına 3,48 TL’dir.

TÜRK TELEKOM NUMARA SORGULAMA

Türk Telekom hattınız varsa bilinmeyen numaralar servisini kullanabilirsiniz. Ancak yaptığınız aramalarda yalnızca Türk Telekom kullanan abonelere ulaşabilirsiniz. İki şekilde arama yapabilirsiniz, bunlar 118 11 ve 118 55 servisleridir.

a)Türk Telekom 118 11 hattı: Bu servisi kullanarak bilmediğiniz sabit hatların sahiplerini bulabilirsiniz. Ancak 118 11 servisi ile sadece Türk Telekom müşterisi olan ve numarasının paylaşılmasına izin veren kişileri görüntüleyebilirsiniz. Bu hattı aradığınızda numarayı vermeniz yeterlidir. Sizden başka hiçbir bilgi istenmez. Servisten sadece Türk Telekom müşterileri değil tüm operatör aboneleri faydalanabilir. 118 11 servisinin dakika ücreti 0,97 kuruş olarak belirlenmiştir.

b)Avea 118 55 hattı: Bu servisi kullanarak bilmediğiniz Avea numaralarını ve sizi arayan Avea numaralarını sorgulayabilirsiniz. Eğer aradığınız kişi numarasını gizlediyse bilgi almanız mümkün değildir. Bu servisi tüm hat sahipleri kullanabilir. 118 55 servisinin dakika ücreti 1,25 kuruştur.

118 55 servisini telefonunuzdan “yıldız 100 kare (*100#)” tuşlayarak ya da web üzerinden www.avea.com.tr adresine tıkladıktan sonra İşlemler menüsünden “BenimMenüm” yoluyla da ulaşabilirsiniz. 

TURKCELL NUMARA SORGULAMA

Turkcell operatörü için numaradan isim bulma hattı 118 32’dir. Bu hattı arayarak numarasını gizlemeyen ve sizi arayan kişilerin kim olduklarını kolayca öğrenebilirsiniz. 118 32 hattından yalnızca Turkcell aboneleri faydalanabilir. 118 32 servisinin dakika ücreti 1,25 kuruştur.

Upcall

Turkcell’in abonelerine sunduğu bir diğer numara sorgulama hizmeti de Upcall mobil uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde rehberinizde kayıtlı olmayan numaraların da sahiplerini kolayca öğrenebilirsiniz. Uygulamayı kullanmak için Upcall hizmetini ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ardından merak ettiğiniz numarayı yazmanız yeterlidir.

 • Upcall ücretsiz numara sorgulama programı indir.

Upcall ile arama yaparken sizi arayan kişi Turkcell abonesi ise Turkcell Rehber’de veya Turkcell abonesi değilse Rehberlik Hizmetleri Servisi’nin veri tabanında kayıtlı olmalıdır. Arayan kişiler bu servislerin hiçbirine kayıtlı değilse, bu durumda bilgilerinin paylaşılmasını ve üçüncü şahıslar tarafından bilinmesini istemiyorlardır.

Rehberlik Hizmetleri’nde hiçbir kayıt yoksa Upcall uygulaması ile numara sorgulaması yaptığınızda sonuç almanız mümkün değildir.

Upcall uygulaması ile yapılan sorgulamaların ücreti paket tarifesine göre ya da standart ses tarifesine göre belirlenir. Uygulamadan faydalanabilmek için internet bağlantınızın olması gerekir.

VODAFONE NUMARADAN SORGULAMA

Vodafone’da size çağrı bırakan kişileri öğrenmek için arayacağını hat 118 42’dir. Bu servisi arayarak diğer hatlarda olduğu gibi numarasının paylaşılmasına izin veren kişileri tespit edebilirsiniz. 118 42 hizmetinden sadece Vodafone aboneleri değil, diğer operatörlerin aboneleri de faydalanabilir.

Bu servisi SMS göndererek kullanmak isterseniz “KIM (boşluk) GSM numarası” yazıp 7048’e yollayabilirsiniz. 118 42 servisinin dakika ücreti 1,25 kuruştur.

Sonuç olarak numaradan isim sorgulamaları ücretli ya da ücretsiz olarak hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Arayan kişinin numarasını gizlememiş olması koşulu ile sizi arayanların kimliklerini birkaç dakika içinde öğrenebilirsiniz.

ÜCRETSİZ NUMARA SORGULAMA PROGRAMLARI

Tanımadığınız numaralardan gelen aramaların kime ait olduğunu bulmanın pek çok yolu vardır. Ücretsiz numara sorgulama uygulamalarından ya da GSM operatörlerinin sunduğu hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

ÜCRETSİZ NUMARA SORGULAMA UYGULAMALARI

1.Whoscall

Gogolook firması tarafından geliştirilen uygulamanın son güncellemesi 19 Mart 2020 tarihinde yapıldı. Şu ana kadar 10 milyondan fazla kişinin indirdiği program 18 megabayt boyutundadır. 1 milyardan fazla telefon numarası verisine sahip uygulama 2016’da Google Play’in en iyi mobil uygulaması seçilmişti. Ayrıca 2013’te İnovasyon Ödülü almıştır.

Bilinmeyen aramaları belirlemek için geliştirilen yazılım sarı sayfa bilgilerini, web sitesi bilgilerini ve kamu bilgilerini kısa sürede tanımlar. Spam aramaları belirleyerek bir daha bu numaraların sizi aramasını engelleyebilirsiniz.

Numara ararken internet bağlantısı kullanmanız gerekmez. Bağlantınız olmadığında da kolayca numara sorgulama yapabilirsiniz.

2.Arayan Kimliği ve Numara Bulucu

Droid – Developer firması tarafından geliştirilen uygulamayı şimdiye dek 10 milyondan fazla kişi indirdi ve kullanmaya başladı. 8,4 mb boyutundaki uygulama ile bilmediğiniz cep numaralarının ve sabit hat numaralarının kimliklerini tespit edebilir, isterseniz bir daha sizi aramamalarını sağlayabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Almanya, Japonya ve Endonezya dahil olmak üzere 246 ülkedeki verileri tarayan program ile sizi yurt içinden ya da yurt dışından arayan kişileri bulabilirsiniz. Bu program sayesinde arayan kişinin hangi ülkede ve hangi şehirde olduğunu da öğrenebilirsiniz.

Arayan kişinin sizi bir daha rahatsız etmesini istemiyorsanız çağrı engelleyici özelliğini kullanabilirsiniz. Spam aramalar, dolandırıcılar ya da telemarketers gibi istenmeyen çağrıları kara listenize ekleyebilirsiniz. Uygulamanın bir diğer özelliği de rehberinizdeki kişilerin detaylı alan konumlarını ve işletme isimlerini görüntüleyebilmenizdir.

Numara sorgulama yaparken internet bağlantınız olmadan da bu programı kullanabilirsiniz. Ancak konum görüntüleyebilmek için Google Haritalar özelliği kullanılacağı için internet bağlantısına ihtiyacınız vardır.

3.Sync.ME

Sync.ME firması tarafından geliştirilen 20 megabayt boyutundaki uygulamayı şu ana dek 5 milyondan fazla kişi yükledi. Son güncellemesi 19 Mart 2020’de yapılan uygulama, sizi arayan veya size mesaj gönderen yabancı numaraların sahiplerini bulmanızı sağlıyor. Sync.ME programında spam aramaları bir kara listeye ekleyerek bir daha bu numaraların sizi aramasını engelleyebilirsiniz.

Diğer yazılımların aksine sadece aramaları değil gelen mesajları da kontrol edebilirsiniz. Arayan kişilerin sosyal medya profilleri dahil ayrıntılı kimlik bilgilerini bu yazılım sayesinde öğrenebilirsiniz.

4.Simpler

Simpler firması tarafından geliştirilen uygulamayı şimdiye dek 5 milyondan fazla kişi indirdi ve kullanmaya başladı. 12 mb boyutundaki program sizi arayan kişileri gerçek zamanlı olarak telefonunuzun ekranında gösterir. Simpler uygulamasıyla istenmeyen aramaları engelleyebilir, kişilerinizi yedekleyebilir, ismi farklı olan ancak numarası aynı olan kişileri birleştirebilir ve kişileri temizleyebilirsiniz.

Eğer sizi arayan kişi rehberinizde değilse ve yabancı bir numaraysa Simpler uygulaması bu kişinin kimliğini tespit eder. Reklam amacıyla aranıyorsanız ya da dolandırıcı olduğu kesinleşmiş kişiler sizi arıyorsa bu aramaları kolayca engelleyebilirsiniz. Uygulamayı yüklemeden önce sizi arayan bilinmeyen numaraların kimliklerini de Simpler programıyla öğrenebilirsiniz.

5.Telefon Numarası Bulucu

Handy Tools Studio tarafından geliştirilen yazılımı 1 milyondan fazla kişi indirdi ve kullanmaya başladı. 9,3 megabayt boyutundaki uygulamanın geçmiş sürümleri beklentiyi karşılamasa da 11 Şubat 2020’de yapılan yeni güncellemeyle birlikte kullanıcılar programı daha çok beğenmeye başladı.

İnternet bağlantınız varsa harita özelliği sayesinde arayan kişinin anlık konumunu da görebilirsiniz. İnternete bağlı değilseniz arayan kişinin kimliği ve ne tür bir telefondan arama yaptığı gibi bilgileri görüntüleyebiliyorsunuz. Diğer uygulamalarda olduğu gibi Telefon Numarası Bulucu programında da kara liste oluşturabilir ve aramasını istemediğiniz kişileri engelleyebilirsiniz.

Sizi arayan numaraların sahiplerini araştırırken ücretsiz uygulamaları kullanabilirsiniz. Ancak bu uygulamaları kullanırken güvenliğinize dikkat etmeniz gerekir. Bir uygulamayı birçok kişinin indirmiş olması onun güvenilir olduğunu kanıtlamaz.

Bazı programlar hem sizin hem de rehberinizdeki kişilerin bilgilerine erişim sağlayabilir. Erişim izni verdiğinizde telefonunuzda bulunan fotoğraflar, videolar, belgeler, hatta sosyal medya hesaplarınızın bilgileri bile risk altına girebilir.

Bu nedenle bu tip programlarla arama yapmaya karar vermeden önce erişim izinleri konusunu dikkate almanız gerekir.

ÜCRETSİZ NUMARA SORGULAMA CIA

 

iOS sistemler için cia app store bağlantısı ile iphone telefonlarınıza indirebilirsiniz.

Android sistemler için ise google play cia bağlantısı ile indirebilirsiniz.

DİKKAT: Bu uygulama eskiden başarılı olsa da güncellemeler ile birlikte artık çok da doğru sonuçlar vermemektedir. Ayrıca bu tip uygulamaların sizin rehberinizi de kopyalayabileceğini de unutmamalısınız.

E-DEVLET NUMARA SORGULAMA

E-Devlet üzerinden numara sorgulama yapılamamaktadır. E-Devlet kapısını kullanmak isteyenler https://www.turkiye.gov.tr/mobil-hat-sorgulama bağlantısına tıkladıklarında yalnızca kendi adlarına kayıtlı numaraları görüntüleyebilirler. Bir başkası için e-Devlet sistemi kullanılamaz.

Kullanıcılar bazen onları arayan kişileri Whatsapp uygulamasına kaydedip oradan profil fotoğraflarına bakmaktadırlar. Profil fotoğrafını sosyal medya platformlarında aratınca o kişinin bilgilerine ulaşılabilir.

Sonuç olarak GSM operatörlerinden, mobil uygulamalardan ya da Whatsapp yoluyla yaptığınız aramalarda aradığınız kişi mutlaka bilgilerini paylaşıma açmış olmalıdır.

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş
Portobet Giriş