K Belgesi – K1,K2,K3

  • Yürürlükte olan yasa ile birlikte, araçların sahip olması gereken yeni belgeler oluşturuldu ve sürücülerin de bu belgelere sahip olması zorunlu hale getirildi.

 

  • Bu belgelerin amacı, araçların hangi sınıfa ait olduğunu ve araçların kullanım amacı gibi özellikleri birbirinden ayırmaktır.
  • Trafikte seyreden bazı araçların, diğer araçlara göre belirli yetkilere sahip olmasını resmileştiren belgeler arasında K belgesi de yer almaktadır.
  • K belgesi, taşımacılık yapan kişi ve araçlara verilmektedir. Peki, K belgesi nasıl sorgulanır?

K BELGESİ NASIL SORGULANIR?

K belgesi sorgulama işlemi, e-devlet (https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/) üzerinden yapılmaktadır. T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile e-devlete giriş yaptıktan sonra, K belgesi sorgulama işlemi için sırasıyla şu adımları izlemeniz gerekmektedir;

  • E-devlete giriş yaptıktan sonra arama kısmına “araç yetki belgesi sorgulama” yazın.
  • Ardından, sorgu ekranı bölümüne ulaşacaksınız. Bu bölüme, K belgesi sorgulaması yapacağınız aracın plakasını yazmanız yeterli olacaktır.
  • Araç plakası ile sorgu ekranında edindiğiniz bilgiler, K belgesi sorgulama işlemi dahilinde edinebileceğiniz tüm bilgileri kapsamaktadır.

K BELGESİ NEDEN VERİLİR?

Taşımacılık yapan kişilerin, araçları adına K belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı K belgesi, resmiyet dışı taşımacılık işlemlerinin önüne geçmek ve bu alandaki güvenliği sağlamak adına temin edilir.

K belgesi olmadan taşımacılık yapan ve bu taşımacılığı da sürekliliğe bağlayan kişiler, yetkili kişiler tarafından yasal işleme tabi tutulmaktadır.

Ayrıca, K belgesi olmadan ticari taşımacılık yapan kişilere 2201 TL para cezası kesilmektedir.

K BELGESİ YURTDIŞI İÇİN GEÇERLİ MİDİR?

K belgesi sadece yurt içi genelinde geçerli olan bir belgedir. Yurt dışına veya yurt dışında taşımacılık faaliyetlerinde bulunmak için K belgesinin hiçbir geçerliliği yoktur.

Global taşımacılık yapan kişiler, yurt dışı taşımacılığı için özel olarak temin edilen belgelere başvurmalıdır.

K BELGESİ GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

K belgesi, diğer birçok belgeye göre daha az geçerliliğe sahiptir. İlk defa alınan bir K belgesinin geçerlilik süresi 5 yıldır. 5 yıllık süreyi dolduran K belgesinin, en kısa sürede yenilenmesi gerekmektedir.

K BELGESİ SINIFLARI NELERDİR?

Yurt işi taşımacılığı yapan kişilere verilen K belgesi, taşıma işleminin şekline göre farklı sınıflara ayrılmaktadır. K belgesi sınıfları ve açıklamaları şu şekildedir;

  • K 1 Yetki Belgesi: Sadece ticari (piyasaya) eşya taşımacılığı yapan kişilere verilmektedir. Eşya taşımacılığının ağırlığına göre farklılık gösteren K 1 belgesinde belirlenen ağırlık miktarı şirketler için 75 ton, şahıslar için 25 tondur. Genelde kamyonet ile şehir için taşımacılığı yapan kişiler K 1 belgesi almaktadır.
  • K 2 Yetki Belgesi: K 2 belgesi, sadece bireysel taşıma yapan kişilere verilmektedir. K 2 belgesi, ticari taşımacılık yapan kişilere verilmemektedir. Yani gerçekleştirilen taşımacılık işleminde, eşyaların alındığı yer ile taşındığı yerin aynı kişi veya kuruluşa ait olması gerekir. K 2 belgesi şartı olarak herhangi bir eşya ağırlık limiti bulunmazken, bu belge dahilinde kullanılan aracın 3,5 ton ağırlığın altında olması gerekmektedir.
  • K 3 Yetki Belgesi: Yine K3 belgesi de ticari taşımacılık yapan kişilere verilmektedir. K 3 belgesinin şartı ise sadece ev ve büro eşyası taşıyor olmaktır.

K BELGESİ NASIL ALINIR?

K belgesi almak için ilk önce aracın sınıfı tespit edilmelidir. Daha sonra, Karayolları Genel Müdürlüğüne başvuru yapılır ve aracın sınıfına göre bir dilekçe yazılır. Verilen dilekçenin ardından aracınız, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından incelemeye alınır. Bu inceleme, aracın plaka numarası ile sanal ağlar üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Aracınızda herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı taktirde de K belgesi alabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş