EMLAK VERGİSİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Arazi, arsa ve binalar için her yıl emlak vergisi ödenmelidir. Ödenecek tutar vergiye tabi mülkün bağlı bulunduğu yere ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Emlak vergisi sorgulamaları 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

 • Belediyelere bizzat giderek ya da e-belediye hizmetini kullanarak
 • E-Devlet sistemini kullanarak
 • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnteraktif Vergi Dairesi hizmetini kullanarak

 

EMLAK VERGİSİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

1. Belediyeler

Mülkünüzün kayıtlı olduğu belediyeye giderek ne kadar vergi ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Bunun için kimliğinizin yanınızda olması yeterlidir. İki taksit şeklinde ya da tek seferde ödeyebileceğiniz emlak vergisi belediyelerden tahsil edildiği için sorgulama yaptığınız sırada ödemenizi de aynı yerden gerçekleştirebilirsiniz.

Bazı belediyelerin internet sitelerinden de sorgulama yapmak mümkündür.

E-Belediye uygulaması sayesinde emlak verginizin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz belediyenin web sitesine tıklayarak Vergi sekmesini açmalı ve kimlik numaranızı girerek sorgulama yapmanız gerekir.

2. E-Devlet Emlak Vergisi Sorgulama

E-Devlet kapısını kullanarak arama yapmak için sırayla şu adımları uygulamanız gerekir;

 • İlk olarak turkiye.gov.tr adresine girin.
 • Daha sonra ortadaki menüden Kurumlar sekmesine tıklayın.
 • G harfine gelin.
 • Açılan sayfayı aşağı kaydırarak Gelir İdaresi Başkanlığı bağlantısına tıklayın.
 • İkinci link olan “Vergi Borcu Sorgulama” bağlantısını açın.
 • Sisteme giriş yapın.

TC. kimlik numarası ile emlak vergisi sorgulama sonucunda emlak verginizin ne kadar olduğunu, ne zaman ödemeniz gerektiğini, eğer ödemenizi önceki tarihlerde geciktirdiyseniz zamlı halini ve diğer bilgileri öğrenebilirsiniz. Bu arama yoluyla yalnızca adınıza kayıtlı mülklere ait emlak vergileriyle ilgili bilgi alabilirsiniz.

Başkasının adına kayıtlı arazi, arsa ya da binalar için e-Devlet sisteminden sorgulama yapamazsınız.

3. GİB Emlak Vergisi Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnteraktif Vergi Dairesi hizmetiyle internetten kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • Öncelikle intvrg.gib.gov.tr adresine tıklayın.
 • Açılan sayfada farklı arama seçenekleri göreceksiniz. Bunların içinden “T.C. Kimlik No ile Giriş”, “Kullanıcı Girişi” ya da “E-Devlet Yöntemi” seçeneğini kullanabilirsiniz. Her üç seçenekte de emlak verginize ait bilgileri öğrenebilirsiniz.

Seçiminizi yaptıktan sonra istenilen bilgileri girin ve aramanızı tamamlayın. İnteraktif Vergi Dairesi uygulamasını kullanarak ödenmemiş emlak vergisi borçlarınızı ve bunların ödeme tarihlerini görüntüleyebilirsiniz. Ödeme yapmadığınız her taksit için aylık %1,6 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır. Bunu dikkate alarak erteleme yapmamanızı öneririz.

Sonuç olarak bir mülk satın aldığınızda ya da miras yoluyla size bir mülk kaldığında bu taşınmazın her yıl ödenmesi gereken bir vergisi bulunmaktadır. Bu verginin miktarı konumuna ve boyutuna göre değişmekle birlikte ne kadar olduğunu öğrenmek için üç seçeneğiniz vardır.

İnternetten yapacağınız sorgulamalarda e-Devlet kapısını, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesini ya da e-Belediye hizmetini kullanabilirsiniz. İnterneti kullanmak istemeyen taşınmaz sahipleri ise belediyelere giderek istedikleri bilgiyi alabilirler.

Hayal Gücünüzü Besleyin: Benzer Konulardaki Bağlantıları İnceleyin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş