Konut Kredi Başvuru Nasıl Yapılır?

Günümüzde ev sahibi olmak çok zordur. Ancak ev sahibi olmak sandığımızdan da daha kolay olabilir.  Bunun için kendinize sormanız gereken soru yatırım amaçlı mı ev alacağım? Yoksa içinde oturabileceğim bir ev sahibi olmak mı istiyorum?  Bunun kararını verdikten sonra konut kredisi arayışlarına başlayabilirsiniz.

Kiramı Kredi mi?

Kiracı olmak çoğu zaman sizi yorabilir. Ayrıca bir ev sahibi olmak gelecek için büyük bir adım olabilir. Şartlarımızı düşünerek konut kredisi kullanmak sizin için daha avantajlı olacaktır. Kira ödediğiniz zaman size ait olmayan bir evin kullanım bedelini ödemiş olacaksınız. Ancak bir ev sahibi olmak istediğiniz de hem kullanım bedelini ödeyeceksiniz hem de kendinize ait bir evde oturduğunuzdan bu size yük olmayacaktır. Bu nedenle yeterli nakdiniz yoksa kredi kullanarak ev sahibi olmak daha avantajlı olacaktır.

Kredi Vadesi Ne Kadardır?

Konut kredisi diğer kredilerden farlılık göstermektedir. Uzun vadeli bir kredi kullanımı olduğundan banka evinize ipotek koyar. Bunun nedeni ise ödeyemediğiniz zaman ipotek işlemini gerçekleştirmektir. Konut kredileri için bankaların farklı avantajları söz konusudur. Yüksek tutarlı bir kredi olduğundan bankalar tercih edilmek isterler.

 Bu nedenle size gerek vade konusunda gerekse faizler konusunda yardımcı olacaktır. Konut kredisine başvurmadan önce mutlaka çeşitli alternatifleri değerlendirebilirsiniz bunun için gerekli araştırmaları yapmanız size fayda sağlayacaktır.

Konut kredilerinde vade sabit faiz oranıyla 5 ila 30 yıl arasında değişebilir. Uzun vadeli kredilerde faiz sizi yorabilir. Bunun için ödemeniz gereken peşinat tutarını biraz fazla tutarak vadeyiz azaltabilirsiniz. Bu tamamen sizin ödeme gücünüz ile ilgili bir durumdur. Ancak ev almaya karar verdiğiniz zaman her ne şartta olursa olsun evin tutarının %25’lik bir kısmını peşinat olarak vermeniz şarttır.

Konut kredilerinde dosya masrafları da ayrıca önemli bir konudur.  Dosya masrafı çektiğiniz tutara ve çalıştığınız bankaya göre değişebilir. Bu nedenle mutlaka bankalardan alacağınız teklifleri karşılaştırmalısınız ve sizin için en uygun bankayı tercih etmelisiniz.

Konut Kredi Başvuru Nasıl Yapılır?

Hangi bankadan kredi çekeceğinize kara verdikten sonra bankaya konut kredisi için başvurursunuz. Yüksek tutarlı bir kredi olduğundan bankaya yüz yüze başvuru yapmanız daha faydalı olacaktır. Müşteri Temsilcisi ile birlikte başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak banka sizden bunun için bir takım belgeler talep edecektir. Konut kredisi başvurusu için banka sizden nüfus cüzdanı, ikametgâh belgesi ve gelir beyanı olmak üzere 3 belgeyi talep eder.

Eğer düzenli bir geliriniz varsa bu size büyük oranda avantaj sağlayacaktır. Düzenli geliriniz olması sebebiyle bankanın krediyi onaylaması çok yüksek ihtimaldedir. Ancak daha önce bankalarla sorun yaşamış ve yasak takibe girmişseniz krediniz onaylanmaz. Eğer hakkınızda bir yasal takip söz konusu değil ise sonuca çok yakınsınızdır.

Başka bir husus ise konut kredilerinde evin ipoteği söz konusu olduğundan ayrıca kefil istenmez. Ancak bazı bankalar düzenli bir geliriniz olsa bile bu geliri yeterli görmediğinden sizden kefil talep edebilir.

 

Daha Fazlasını Keşfedin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş
Portobet Giriş