Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı günümüzde artık neredeyse olmazsa olmazlarımızdandır.  Birçok konuda hayatımızı kolaylaştıran kredi kartlarının yanlış kullanılması ise kullanıcıları zor duruma sokabilir. Bazen kazanılan tutarın çok fazla üstünde harcama yaparak asgari ödemeyi bile gerçekleştiremez hale gelinir. Ödemeler katlanarak önünüze çıkar. Bu nedenle kredi kartı hayatınızı kolaylaştırdığı gibi sizi bir çıkmaza da götürebilir.

Kredi Kartı Asgari Tutarı

Kredi kartı asgari tutarı kullandığınız kredi kartı limitinize göre değişiklik göstermektedir. Bu tutar ödenmeniz gereken en düşük tutar olarak bilinir ve belli oranda tahsil edilmek zorundadır. Asgari ödeme oranı  %30’dur. Eğer bu oranı ödediyseniz ödemediğiniz tutar üzerinden faiz işlemeye devam eder. Ancak kredi kartınızın ilk yılı ise asgari ödeme oranınız % 40 olur. Kredi kartınızın tamamını ödeyemiyorsanız eğer mutlaka asgari ödeme tutarını ödemeniz gerekmektedir.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Süreç Nasıl İşler?

Bir takvim yılı içerisinde borcunuz olan kredi kartının asgari tutarını 3 defa ödeyememe durumunuzda kartınız kullanıma kapatılır. Eğer kredi kartınızı kullanmaya devam etmek istiyor iseniz mutlaka ödememe sayınızı 3’ ten aşağı yapmanız gerekmektedir. Yıl içerisinde 3 defa ödeyemediğiniz asgari tutardan dolayı kredi kartınız kullanıma tamamen kapatılır ve borcunuz ödenene kadar yeniden açılmaz.

Kredi Kartı Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartınızın borcunu ödeyemediğiniz zaman kartınız kullanıma kapatılır. Hala ödeme gerçekleştiremiyorsanız yasal süreç başlar. Bu idari takip sürecinde borcunuzun ödenmesi talep edilir ve daha sonra banka tarafından aranarak yapılandırma yapmanız istenir. Banka ile görüşerek yapılandırma yapabilirsiniz. Ancak yapılandırma yapamamanız ve banka ile anlaşma sağlayamadığınız zaman 90 günlük süre devreye girer. Bu süreç içinde hala ödeme yapılmadıysa icra takibi başlatılır.

Bu nedenle asgari tutarın ödenmesi aslında kredi kartı kullanıcıları açısından büyük bir fırsattır. Hem icra takibinin yapılmaması hem sicil notunuzun düşmemesi hem de kara listeye girmemeniz için mutlaka kart borcunuzun asgari ödeme tutarını gerçekleştirmeye özen gösterin. Aksi takdirde sizin içinde zor bir süreç başlayacaktır. Tüm bu sıkıntıları yaşamamanız ve kendinizi zora sokmamak adına borcunuzun en azından asgari ödeme tutarını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 

Gizli Hazineleri Keşfedin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş
Portobet Giriş