Selülit Nedir? Neden Oluşur ve Tedavi Yöntemi 2024

Cilt altında biriken yağın vücudun lenfatik ve kan dolaşımını sekteye uğratması sonucu portakala benzeyen bir görüntünün oluşması selülit olarak adlandırılır. Özellikle kadınlar arasında sıklıkla bahsi geçen bir rahatsızlıktır.

Selülit Oluşumu

Selülit neden oluşur? Selülit olan bölgede kan dolaşımı yavaştır. Dolayısıyla kan dolaşımı yavaşlayan bölgede damardan doku sıvısı sızar. Bu sıvı vücudun savunma mekanizması nedeniyle bağ dokusu ile sarılır. Bağ dokusunun sardığı kaçak sıvı deri altında kesecikler oluşturur. Bu keseciklerin etrafında zamanla yağ dokusunun artmasıyla oluşan düzensiz yerleşim ise vücutta portakal benzeri bir görünüme, yani bölgesel selülite neden olur.

Selülit oluşumu, genetik ve hormonal yapı ile yaşam tarzından etkilenir. Dolayısıyla kilosu normal, hatta normalin altında olan bireylerde bile selülit oluşma riski vardır. Erkeklerde görülen selülit oranının kadınlardan düşük olmasının sebebi, erkeklerin östrojen seviyesinin daha az olmasıdır. Östrojen seviyesi yağ birikimini ve selüliti artırdığından, kadınlarda daha fazla görülür.

Selülit nedenleri aşağıda listelenmiştir:

  • Aşırı kilo
  • Östrojen hormonunun normalden fazla salgılanması
  • Yanlış beslenme
  • Yaşlanma
  • Hızlı kilo alıp verme ve şok diyetler uygulama
  • Aşırı stres
  • Dar giyinmek
  • Sigara ve alkol tüketmek

Bir üzücü haber ise selülitin genetik olması. Eğer selülit ailenizdeki kadınların çoğunda, hızla tespit edilen bir şeyse sizde de olacağı kesindir.

Selülit Tedavisi

Bazı insanlar selülit tedavisi için liposuction yaptırmayı tercih eder. Liposuction sırasında cilde açılan küçük bir kesikten cilt altına yerleştirilen ince bir tüp yardımıyla yağ hücreleri emilir. Tek başına liposuction vücudu şekillendirse de selüliti gidermez ve portakal kabuğu görünümünü daha da kötüleştirebilir. Lazer destekli liposuction ise selülit tedavisinde daha etkili sonuçlar verir. Bu tedavi cildi sıkılaştırırken yağ hücrelerini yok eden farklı bir liposuction yöntemidir.

 

Daha Fazlasını Keşfedin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş