EYT başvurusunda prim günü yetmeyene müjde! Çalışma Bakanı formülü açıkladı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının yürürlüğe girmesinden sonra vatandaşların emeklilik başvuru işlemleri hız kazandı. İlk etapta yaklaşık 2 milyon 250 bin kişinin yararlanacağı EYT düzenlemesinde emeklilik başvuruları merak ediliyor. Bu süreçte eksik prim günü olanlara borçlanma ile emeklilik imkanı veriliyor. Borçlanmaya rağmen EYT kapsamın emekli olmaya gücü yetmeyen ise müjdeli haber geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilik için prim günü yetmeyenlere yönelik formülü açıkladı.

Eksik Primle Emeklilik Başvurusu

EYT yasasının yürürlüğe girmesinden sonra vatandaşlar yıllardır beklediği emeklilik hayaline kavuşuyor. Prim gün sayısını tamamlayanlar Resmi Gazete ilanından sonra hemen emekli başvuru işlemlerine odaklandı. Öte yandan prim gün eksiği olanlar ise bunu tamamlama derdine düştü. Yeterli prim günü olmayanlar çalışarak bunu kapatabilecekleri gibi başka bir formülle prim doldurabilecek. “Eksik primle emekli başvurusu yapılır mı?” sorusunun yanıtını arayan EYT’liler için kritik açıklama geldi. 

EYT yasasına göre 8 Eylül 1999 ve öncesi sigortalı olanlar emeklilik hakkı kazandı. Sonradan borçlanmayla işe girişini bu tarihe çekenler de kapsama alındı. Bağkur ve emekli sandığı kadınlarda 7200, erkeklerde 9000 prim günü şartı aranıyor. SSK’lılarda ise kadın 20 erkek 25 yıl hizmet süresini doldurup işe giriş tarihine göre 5000 ile 5975 arasında prim gününü tamamlayarak emeklilik hakkı kazanacak.

Borçlanmayla Günü Yetmeyene Müjde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamuoyunda sık sık gündeme gelen sorulara yanıt verdi. “Borçlanma yaptım ama günüm yetmedi. Yine borçlanma yapabilir miyim?” sorusunu cevaplayan Bakan Bilgin vatandaşın hakkı varsa ilave borçlanma imkanından bahsetti: “Panik yapmaya gerek yok. Borçlanma yaptığı halde günü yetmeyenler eğer hakkı varsa ilave borçlanma yapabilecek.”

Geçmişte Bağkur prim borçları silinip hizmet süresini dolduranlar da bu kapsamda ihya hakkını kullanabilecek. Bakan Bilgin’in bu açıklamasından sonra emekli başvurusu ihya araştırmaları hız kazandı. Kanuna göre dondurulmuş hizmet günlerini ihya etmek isteyenler başvuru tarihindeki asgari ücrete göre hesaplama yapıp bu süreleri primlerine ekleme hakkını kullanabilecek.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş
Portobet Giriş